Fókuszban az allergia-diagnosztika

A helyes gyógyszerelés feltétele

Az allergia kezelésében számos vény nélküli és vényes készítmény, illetve terápia is javasolható, ám a gyógymód meghatározása előtt mindenképpen szükséges felállítani a pontos és helyes diagnózist. Ebben a hagyományos vizsgálatok mellett ma már allergia-diagnosztikai fejlesztések is rendelkezésre állnak.

Az allergiás tünetek nagyon jellegzetesek, a diagnosztizálás ezek felismerésével kezdôdik. Ha a beteg köhögésrôl, tüsszögésrôl, orrfolyásról, orrdugulásról, szemviszketésrôl panaszkodik, és a tünetek nem szûnnek meg egy-két hét alatt, de nem jelentkezik láz, minden bizonnyal allergiára kell gondolnia. A hatékony kezeléshez mindenképpen szükség van a pontos diagnózisra, így lehet meghatározni, hogy az év melyik idôszakában milyen készítményekre van szüksége a páciensnek, illetve melyek azok az allergének, amelyeket lehetôség szerint kerülnie kell.

Allergia-gyorsteszt
Az allergia jelenlétét – egyebek között – IgE-mérésekkel lehetett kimutatni, a betegek össz- vagy specifikus IgE-szintjét laboratóriumi körülmények között vizsgálják. Ma már gyógyszertári forgalomban olyan otthon elvégezhetô allergia-gyorstesztek kaphatóak, amelyek ujjbegyvérbôl 30 percen belül kimutatják az allergiás reakció meglétét a vérben keringô IgE típusú ellenanyagok magas össz-szintje alapján. Sajnos a teszt nem alkalmas arra, hogy pontosan meghatározza, melyik anyag váltja ki a tüneteket, ezért a pozitív eredmény után is ajánlott szakorvoshoz fordulni.

Prick-teszt
Az egyik legrégebben használt allergiavizsgálati teszt, vagyis karcolásos (intrakután) vizsgálat, amely során bizonyos allergén anyagokat csepegtetnek a bôrre, majd egy tûvel megkarcolják a bôrt, hogy az anyagok a hámrétegbe juthassanak. Amennyiben a szervezet túlérzékeny, 15-20 percen belül bôrpír és duzzanat alakul ki, hiszen IgE közvetítette allergiás válaszreakció jelentkezik. A Prick-teszt allergiás idôszakban nem alkalmazható, illetve ekcémás betegeknél és 2-3 éves kor alatt sem. Az élelmiszer-allergiák meghatározásában sem kellôen megbízható, inkább a pollen okozta allergiák igazolását célozza.

Allergiavizsgálati módszerek: Otthoni gyorsteszt, Prick-teszt, Laboratóriumi vérvizsgálat

Allergia-vérvizsgálat
Az allergia vérbôl történô diagnosztizálása bôrbetegség esetén fôként 2 évesnél fiatalabb gyermekeknek, illetve kismamáknak javasolt. Az IgE-mérés eredményeire néhány napot várni kell, hiszen a levett vért laboratóriumban vizsgálják.
Olykor elôfordul, hogy a tünetek ellenére sem a Prick-teszttel, sem a vérvizsgálattal nem diagnosztizálható az allergia, vagyis úgynevezett álnegatív eredmény születik. Ilyen esetekben a másik módszert is alkalmazzák, hogy garantáltan pontos eredményt kapjanak.

Nanotechnológiás vizsgálat
Az allergiás tüneteket okozó allergének rendszerint nem egyetlen molekulát takarnak, hanem több molekula, fehérje összessége. Emiatt olyan eset is elôállhat, hogy a beteg panaszai ellenére sem mutatnak allergiára utaló eltérést, emelkedett IgE-értéket a laboreredmények. Míg a hagyományos tesztek csak teljes allergéneket képesek vizsgálni, addig a diagnosztikai tesztek új generációja, az úgynevezett 244-es nanotechnológiás allergiateszt annak egyes összetevôit is érzékeli. A jelenleg világszerte legfejlettebbnek számító vizsgálat összesen 244 allergént (122 molekuláris allergén-komponenst és emellett 122 hagyományos allergén kivonatot) tud egyszerre megvizsgálni, egy kicsinyke, mikroszkópos tárgylemeznyi felületen. Így nagyobb eséllyel mutatható ki pozitív eredmény valamelyik komponenssel szemben, és megállapítható, hogy pontosan mi okozza a beteg akár évek óta fennálló panaszait, illetve keresztallergiáit.