Felálltak az új egészségügyi szakmai kollégiumok

A szakmai kollégiumi rendszer hatvan tagozata és ezek tanácsai segítik ezentúl az egészségügyért (is) felelős miniszter munkáját. A három-háromfős szakmai tagozatok a miniszter tanácsadó testületei, míg az 5-15 fős kollégiumi tanácsok a szakma véleményalkotó szervezetei lesznek – közölte a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkársága.
    A tanácsok feladata az irányelvek, a különböző protokollok és módszertani levelek összeállítása lesz, de ők véleményezik az új vizsgálati módszereket is, továbbá javaslatot tesznek a szakmai vezetői pályázati kiírások követelményeire, és állást foglalnak a pályázók szakmai megfeleléséről. Az új kollégium maga is tehet ajánlásokat, javaslatokat, például az ellátórendszer átalakítása vagy a minimumfeltételek megfogalmazása tekintetében.
    Mind a szakmai kollégium tagozatainak, mind pedig a tanácsok tagjainak a megbízatása négy évre szól, azonban a miniszter vagy a tanácsok tagjait delegáló testületek jogosultak az általuk kinevezett személyek visszahívására.
    Az egyes tagozatok személyi összetételét a marketingpirula.hu oldalon találja meg.

A szakmai kollégium tagozatai:

1. Aneszteziológia és intenzív terápia
a. Fülesdi Béla (DEOEC)
b. Gál János (SE)
c. Nagy Géza (Miskolc)

2. Oxyológia – sürgősségi orvostan, toxikológia, honvéd és katasztrófa orvostan
a. Varga Csaba (Kaposvár)
b. Zacher Gábor (Péterfy)
c. Svéd László (ÁEK)

3. Infektológia
a. Princz Gyula (Szt. László)
b. Schneider Ferenc (Szombathely)
c. Ternák Gábor (POTE)

4. Orvosi mikrobiológia
a. Visontai Ildikó (OEK)
b. Nagy Erzsébet (SZOTE)
c. Kónya József (DEOEC)

5. Gasztroenterológia és hepatológia
a. Tulassay Zsolt (SE)
b. Novák János (Gyula)
c. Wittmann Tibor (SZOTE)

6. Belgyógyászat, endokrinológia, diabétesz és anyagcsere-betegségek
a. Jermendy György (Bajcsy)
b. Karádi István (SE)
c. Paragh György (DEOEC)

7. Nefrológia és dialízis
a. Wittmann István (POTE)
b. Balla József (DEOEC)
c. Reusz György (SE)

8. Tüdőgyógyászat
a. Kovács Gábor (Korányi)
b. Somfay Attila (Szeged-Deszk)
c. Losonczy György (SE)

9. Tüdő- és mellkas sebészet
a. Lang György (SE)
b. Takács István (DEOEC)
c. Rényi-Vámos Ferenc (Onkológia)
10. Reumatológia
a. Poór Gyula (ORFI)
b. Czirják László (POTE)
c. Géher Pál (BIK)

11. Immunológia és allergológia
a. Zeher Margit (DEOEC)
b. Nékám Kristóf (BIK)
c. Dérfalvi Beáta (SE)

12. Bőr- és nemi betegségek
a. Kárpáti Sarolta (SE)
b. Remenyik Éva (DEOEC)
c. Liszkay Gabriella (Onkológia)

13. Transzfuziológia és hematológia
a. Kiss Csongor (DEOEC)
b. Masszi Tamás (Szt. László)
c. Takács István (MISEK)

14. Onkológia és sugárterápia
a. Kásler Miklós (Onkológia)
b. Mangel László (POTE)
c. Csejtey András (Szombathely)

15. Kardiológia
a. Tomcsányi János (BIK)
b. Szatmári András (GOKI)
c. Merkely Béla (SE)

16. Szívsebészet
a. Székely László (GOKI)
b. Szabolcs Zoltán (SE Ér- és Szívseb. Klinika)
c. Alotti Nasri (Zalaegerszeg)

17. Angiológia és érsebészet
a. Entz László (SE)
b. Kollár Lajos (POTE)
c. Palásthy Zsolt (SZOTE)

18. Általános sebészet
a. Oláh Attila (Győr)
b. Svébits Mihály (Kecskemét)
c. Vörös Attila (ÁEK)

19. Transzplantáció
a. Langer Róbert (SE)
b. Nagy Kálmán (Miskolc)
c. Ablonczy László (GOKI)

20. Urológia
a. Nyírády Péter (SE)
b. Tenke Péter (Jahn F.)
c. Gécs László (Veszprém)

21. Égés- és plasztikai sebészet
a. Bene Ruzsena (Bethesda)
b. Molnár Csaba (DEOEC)
c. Tamás Róbert (ÁEK)

22. Traumatológia és kézsebészet
a. Hangody László (Péterfy)
b. Gera László (Kecskemét)
c. Fekete Károly (Kenézy, Debrecen)

23. Ortopédia
a. Tóth Kálmán (SZOTE)
b. Tóth János (Békéscsaba)
c. Szendrői Miklós (SE)

24. Sportegészségügy
a. Tóth Miklós (SE)
b. Varga Lehel (DVSC)
c. Pavlik Gábor (Vasas)

25. Szemészet
a. Facskó Andrea (SZOTE)
b. Vámosi Péter (Péterfy)
c. Nagy Zoltán (SE)

26. Fül-orr-gégészet
a. Katona Gábor (Heim Pál Kh.)
b. Fülöp Imre (Nyíregyháza)
c. Kisely Mihály (Szombathely)

27. Arc, állcsont és szájsebészet
a. Piffkó József (SZOTE)
b. Redl Pál (DEOEC)
c. Oberna Ferenc (Kecskemét)

28. Fog- és szájbetegségek
a. Fejérdy Pál (SE)
b. Hegedűs Csaba (DEOEC)
c. Herceg Olga (Kaposvár)

29. Idegsebészet
a. Barzó Pál (SZOTE)
b. Csókay András (Miskolc)
c. Bognár László (DEOEC)

30. Neurológia
a. Nagy Zoltán (SE)
b. Csiba László (DEOEC)
c. Valikovics Attila (Miskolc)

31. Pszichiátria és pszichoterápia
a. Németh Attila (OPK)
b. Janka Zoltán (SZOTE)
c. Frecska Ede (DEOEC)

32. Addiktológia
a. Varga Gábor (Győr, Budapest)
b. Szemelyácz János (POTE)
c. Sineger Eleonóra (Dunaalmás)

33. Háziorvostan
a. Hajnal Ferenc (SZOTE)
b. Grezsa István (Hódmezővásárhely)
c. Szabó János (Heves)

34. Gyermek alapellátás (Házi gyermekorvostan, ifjúsági és iskolaorvostan, védőnő)
a. Kovács Julianna (Bordány – Csongrád Megye) – háziorvos
b. Mezei Éva (Eger) – iskolaorvos
c. Csordás Ágnes – védőnő

35. Foglalkozás orvostan
a. Cseh Károly (Károlyi Kh.)
b. Grónai Éva (Budapest)
c. Hazay Balázs (MOK)

36. Megelőző orvostan és népegészségügy
a. Vokó Zoltán (Budapest)
b. Ádány Róza (DEOEC)
c. Ember István (POTE)

37. Rehabilitáció
a. Kullmann Lajos (ELTE)
b. Szél István (OORI)
c. Vekerdy Zsuzsa (DEOEC)

38. Balneoterápia
a. Bender Tamás (BIK)
b. Fülöp József (Szt. István)
c. Héjj Gábor (ORFI)

39. Geriátria és krónikus ellátás
a. Bakó Gyula (DEOEC)
b. Ádám Ildikó (Kaposvár)
c. Blaskovich Erzsébet (Dombóvár)

40. Szülészet és nőgyógyászat, asszisztált reprodukció
a. Demeter János (ÁEK)
b. Bánhidy Ferenc (SE)
c. Tóth Zoltán (DEOEC)

41. Csecsemő- és gyermekgyógyászat
a. Balla György (DEOEC)
b. Szabó András (SE)
c. Szabó László (Miskolc)

42. Neonatológia
a. Ertl Tibor (POTE)
b. Szabó Miklós (Budapest)
c. Gárdos László (Zalaegerszeg)

43. Gyermekpszichiátria
a. Pászthy Bea (Budapest)
b. Vetró Ágnes (SZOTE)
c. Herczeg Ilona (Heim Pál)
44. Gyermeksebészet
a. Verebély Tibor (SE)
b. Kiss Ákos (Miskolc)
c. Farkas András (POTE)

45. Klinikai genetika
a. Oláh Éva (DEOEC)
b. Melegh Béla (POTE)
c. Molnár Mária (SE)

46. Orvosi laboratórium
a. Kappelmayer János (DEOEC)
b. Kovács L. Gábor (POTE)
c. Nagy Erzsébet (BIK)

47. Radiológia
a. Battányi István (POTE)
b. Gődény Mária (Onkológia)
c. Bánsághi Zoltán (Szt. Imre)

48. Nukleáris medicina
a. Szilvási István (ÁEK)
b. Borbély Katalin (Onkológia)
c. Pávics László (SZOTE)

49. Patológia
a. Tímár József (SE)
b. Méhes Gábor (DEOEC)
c. Vass László (Kistarcsa)

50. Igazságügyi orvostan, orvos-szakértés és biztosítási orvostan
a. Keller Éva (SE)
b. Szabó István (Miskolci Orvosszakértői Intézet)
c. Tringer László (SE Pszichiátriai Klinika, törvényszéki pszichiátria)

51. Egészségügyi informatika (nem orvosi)
a. Surján György (ESKI)
b. Stubnya Gusztáv (SE)
c. Horváth Lajos (BIK)

52. Menedzsment és egészség-gazdaságtan
a. Sinkó Eszter (SE)
b. Kaló Zoltán (ELTE)
c. Boncz Imre (POTE)

53. Klinikai szakpszichológia
a. Perczel Forintos Dóra (SE)
b. Bugán Antal (DEOEC)
c. Szabóné Kállai Klára (Békéscsaba)

54. Ápolás (szakdolgozói)
a. Halmosné Mészáros Magdolna (Gyula)
b. Molnár Gabriella (Bethesda)
c. Jászberényi Valéria (SE, Szemészet)

55. Dietetika, humán táplálkozás (szakdolgozói)
a. Henter Izabella (OGyEI)
b. Terényiné Marinov Ágnes (Heim Pál Kh.)
c. Utczás Anna (Balatonfüred)

56. Mozgásterápia és fizioterápia (szakdolgozói)
a. Dr. Horváth Mónika (SE)
b. Peuser Judit (Budapest)
c. Tóthné Steinhausz Viktória (POTEi Egyetem, Zalaegerszegi Kp.)

57. Komplementer medicina
a. Hegyi Gabriella (POTE)
b. Jónás Eszter (Budapest – homeopata)
c. Saáry Kornélia (Budapest – akupunktúra)

58. Kórházi klinikai gyógyszerészet (gyógyszerészeti)
a. Botz Lajos (POTE)
b. Soós Gyöngyvér (SZOTE)
c. Zelkó Romána (SE)

59. Gyógyszerellátási gyógyszerészet (gyógyszerészeti)
a. Télessy István (Bag)
b. Hankó Zoltán (Kerepes)
c. Regdon Géza (SZOTE)

60. Ipari gyógyszerészeti (gyógyszerészeti)
a. Antal István (SE)
b. Laszlovszky István (Richter)
c. Greskovits Dávid (Meditop)

Javasolt tisztségviselők:

Elnök: Fülesdi Béla (DEOEC)
Alelnökök: Szilvási István (SE)
                   Barzó Pál (SZOTE)
Titkárok: Boncz Imre (POTE)
                Perczel Forintos Dóra (SE)
 

A szakmai kollégiumi rendszer hatvan tagozata és ezek tanácsai segítik ezentúl az egészségügyért (is) felelős miniszter munkáját. A három-háromfős szakmai tagozatok a miniszter tanácsadó testületei, míg az 5-15 fős kollégiumi tanácsok a szakma véleményalkotó szervezetei lesznek – közölte a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkársága.
    A tanácsok feladata az irányelvek, a különböző protokollok és módszertani levelek összeállítása lesz, de ők véleményezik az új vizsgálati módszereket is, továbbá javaslatot tesznek a szakmai vezetői pályázati kiírások követelményeire, és állást foglalnak a pályázók szakmai megfeleléséről. Az új kollégium maga is tehet ajánlásokat, javaslatokat, például az ellátórendszer átalakítása vagy a minimumfeltételek megfogalmazása tekintetében.
    Mind a szakmai kollégium tagozatainak, mind pedig a tanácsok tagjainak a megbízatása négy évre szól, azonban a miniszter vagy a tanácsok tagjait delegáló testületek jogosultak az általuk kinevezett személyek visszahívására.
    Az egyes tagozatok személyi összetételét a marketingpirula.hu oldalon találja meg.

A szakmai kollégium tagozatai:

1. Aneszteziológia és intenzív terápia
a. Fülesdi Béla (DEOEC)
b. Gál János (SE)
c. Nagy Géza (Miskolc)

2. Oxyológia – sürgősségi orvostan, toxikológia, honvéd és katasztrófa orvostan
a. Varga Csaba (Kaposvár)
b. Zacher Gábor (Péterfy)
c. Svéd László (ÁEK)

3. Infektológia
a. Princz Gyula (Szt. László)
b. Schneider Ferenc (Szombathely)
c. Ternák Gábor (POTE)

4. Orvosi mikrobiológia
a. Visontai Ildikó (OEK)
b. Nagy Erzsébet (SZOTE)
c. Kónya József (DEOEC)

5. Gasztroenterológia és hepatológia
a. Tulassay Zsolt (SE)
b. Novák János (Gyula)
c. Wittmann Tibor (SZOTE)

6. Belgyógyászat, endokrinológia, diabétesz és anyagcsere-betegségek
a. Jermendy György (Bajcsy)
b. Karádi István (SE)
c. Paragh György (DEOEC)

7. Nefrológia és dialízis
a. Wittmann István (POTE)
b. Balla József (DEOEC)
c. Reusz György (SE)

8. Tüdőgyógyászat
a. Kovács Gábor (Korányi)
b. Somfay Attila (Szeged-Deszk)
c. Losonczy György (SE)

9. Tüdő- és mellkas sebészet
a. Lang György (SE)
b. Takács István (DEOEC)
c. Rényi-Vámos Ferenc (Onkológia)
10. Reumatológia
a. Poór Gyula (ORFI)
b. Czirják László (POTE)
c. Géher Pál (BIK)

11. Immunológia és allergológia
a. Zeher Margit (DEOEC)
b. Nékám Kristóf (BIK)
c. Dérfalvi Beáta (SE)

12. Bőr- és nemi betegségek
a. Kárpáti Sarolta (SE)
b. Remenyik Éva (DEOEC)
c. Liszkay Gabriella (Onkológia)

13. Transzfuziológia és hematológia
a. Kiss Csongor (DEOEC)
b. Masszi Tamás (Szt. László)
c. Takács István (MISEK)

14. Onkológia és sugárterápia
a. Kásler Miklós (Onkológia)
b. Mangel László (POTE)
c. Csejtey András (Szombathely)

15. Kardiológia
a. Tomcsányi János (BIK)
b. Szatmári András (GOKI)
c. Merkely Béla (SE)

16. Szívsebészet
a. Székely László (GOKI)
b. Szabolcs Zoltán (SE Ér- és Szívseb. Klinika)
c. Alotti Nasri (Zalaegerszeg)

17. Angiológia és érsebészet
a. Entz László (SE)
b. Kollár Lajos (POTE)
c. Palásthy Zsolt (SZOTE)

18. Általános sebészet
a. Oláh Attila (Győr)
b. Svébits Mihály (Kecskemét)
c. Vörös Attila (ÁEK)

19. Transzplantáció
a. Langer Róbert (SE)
b. Nagy Kálmán (Miskolc)
c. Ablonczy László (GOKI)

20. Urológia
a. Nyírády Péter (SE)
b. Tenke Péter (Jahn F.)
c. Gécs László (Veszprém)

21. Égés- és plasztikai sebészet
a. Bene Ruzsena (Bethesda)
b. Molnár Csaba (DEOEC)
c. Tamás Róbert (ÁEK)

22. Traumatológia és kézsebészet
a. Hangody László (Péterfy)
b. Gera László (Kecskemét)
c. Fekete Károly (Kenézy, Debrecen)

23. Ortopédia
a. Tóth Kálmán (SZOTE)
b. Tóth János (Békéscsaba)
c. Szendrői Miklós (SE)

24. Sportegészségügy
a. Tóth Miklós (SE)
b. Varga Lehel (DVSC)
c. Pavlik Gábor (Vasas)

25. Szemészet
a. Facskó Andrea (SZOTE)
b. Vámosi Péter (Péterfy)
c. Nagy Zoltán (SE)

26. Fül-orr-gégészet
a. Katona Gábor (Heim Pál Kh.)
b. Fülöp Imre (Nyíregyháza)
c. Kisely Mihály (Szombathely)

27. Arc, állcsont és szájsebészet
a. Piffkó József (SZOTE)
b. Redl Pál (DEOEC)
c. Oberna Ferenc (Kecskemét)

28. Fog- és szájbetegségek
a. Fejérdy Pál (SE)
b. Hegedűs Csaba (DEOEC)
c. Herceg Olga (Kaposvár)

29. Idegsebészet
a. Barzó Pál (SZOTE)
b. Csókay András (Miskolc)
c. Bognár László (DEOEC)

30. Neurológia
a. Nagy Zoltán (SE)
b. Csiba László (DEOEC)
c. Valikovics Attila (Miskolc)

31. Pszichiátria és pszichoterápia
a. Németh Attila (OPK)
b. Janka Zoltán (SZOTE)
c. Frecska Ede (DEOEC)

32. Addiktológia
a. Varga Gábor (Győr, Budapest)
b. Szemelyácz János (POTE)
c. Sineger Eleonóra (Dunaalmás)

33. Háziorvostan
a. Hajnal Ferenc (SZOTE)
b. Grezsa István (Hódmezővásárhely)
c. Szabó János (Heves)

34. Gyermek alapellátás (Házi gyermekorvostan, ifjúsági és iskolaorvostan, védőnő)
a. Kovács Julianna (Bordány – Csongrád Megye) – háziorvos
b. Mezei Éva (Eger) – iskolaorvos
c. Csordás Ágnes – védőnő

35. Foglalkozás orvostan
a. Cseh Károly (Károlyi Kh.)
b. Grónai Éva (Budapest)
c. Hazay Balázs (MOK)

36. Megelőző orvostan és népegészségügy
a. Vokó Zoltán (Budapest)
b. Ádány Róza (DEOEC)
c. Ember István (POTE)

37. Rehabilitáció
a. Kullmann Lajos (ELTE)
b. Szél István (OORI)
c. Vekerdy Zsuzsa (DEOEC)

38. Balneoterápia
a. Bender Tamás (BIK)
b. Fülöp József (Szt. István)
c. Héjj Gábor (ORFI)

39. Geriátria és krónikus ellátás
a. Bakó Gyula (DEOEC)
b. Ádám Ildikó (Kaposvár)
c. Blaskovich Erzsébet (Dombóvár)

40. Szülészet és nőgyógyászat, asszisztált reprodukció
a. Demeter János (ÁEK)
b. Bánhidy Ferenc (SE)
c. Tóth Zoltán (DEOEC)

41. Csecsemő- és gyermekgyógyászat
a. Balla György (DEOEC)
b. Szabó András (SE)
c. Szabó László (Miskolc)

42. Neonatológia
a. Ertl Tibor (POTE)
b. Szabó Miklós (Budapest)
c. Gárdos László (Zalaegerszeg)

43. Gyermekpszichiátria
a. Pászthy Bea (Budapest)
b. Vetró Ágnes (SZOTE)
c. Herczeg Ilona (Heim Pál)
44. Gyermeksebészet
a. Verebély Tibor (SE)
b. Kiss Ákos (Miskolc)
c. Farkas András (POTE)

45. Klinikai genetika
a. Oláh Éva (DEOEC)
b. Melegh Béla (POTE)
c. Molnár Mária (SE)

46. Orvosi laboratórium
a. Kappelmayer János (DEOEC)
b. Kovács L. Gábor (POTE)
c. Nagy Erzsébet (BIK)

47. Radiológia
a. Battányi István (POTE)
b. Gődény Mária (Onkológia)
c. Bánsághi Zoltán (Szt. Imre)

48. Nukleáris medicina
a. Szilvási István (ÁEK)
b. Borbély Katalin (Onkológia)
c. Pávics László (SZOTE)

49. Patológia
a. Tímár József (SE)
b. Méhes Gábor (DEOEC)
c. Vass László (Kistarcsa)

50. Igazságügyi orvostan, orvos-szakértés és biztosítási orvostan
a. Keller Éva (SE)
b. Szabó István (Miskolci Orvosszakértői Intézet)
c. Tringer László (SE Pszichiátriai Klinika, törvényszéki pszichiátria)

51. Egészségügyi informatika (nem orvosi)
a. Surján György (ESKI)
b. Stubnya Gusztáv (SE)
c. Horváth Lajos (BIK)

52. Menedzsment és egészség-gazdaságtan
a. Sinkó Eszter (SE)
b. Kaló Zoltán (ELTE)
c. Boncz Imre (POTE)

53. Klinikai szakpszichológia
a. Perczel Forintos Dóra (SE)
b. Bugán Antal (DEOEC)
c. Szabóné Kállai Klára (Békéscsaba)

54. Ápolás (szakdolgozói)
a. Halmosné Mészáros Magdolna (Gyula)
b. Molnár Gabriella (Bethesda)
c. Jászberényi Valéria (SE, Szemészet)

55. Dietetika, humán táplálkozás (szakdolgozói)
a. Henter Izabella (OGyEI)
b. Terényiné Marinov Ágnes (Heim Pál Kh.)
c. Utczás Anna (Balatonfüred)

56. Mozgásterápia és fizioterápia (szakdolgozói)
a. Dr. Horváth Mónika (SE)
b. Peuser Judit (Budapest)
c. Tóthné Steinhausz Viktória (POTEi Egyetem, Zalaegerszegi Kp.)

57. Komplementer medicina
a. Hegyi Gabriella (POTE)
b. Jónás Eszter (Budapest – homeopata)
c. Saáry Kornélia (Budapest – akupunktúra)

58. Kórházi klinikai gyógyszerészet (gyógyszerészeti)
a. Botz Lajos (POTE)
b. Soós Gyöngyvér (SZOTE)
c. Zelkó Romána (SE)

59. Gyógyszerellátási gyógyszerészet (gyógyszerészeti)
a. Télessy István (Bag)
b. Hankó Zoltán (Kerepes)
c. Regdon Géza (SZOTE)

60. Ipari gyógyszerészeti (gyógyszerészeti)
a. Antal István (SE)
b. Laszlovszky István (Richter)
c. Greskovits Dávid (Meditop)

Javasolt tisztségviselők:

Elnök: Fülesdi Béla (DEOEC)
Alelnökök: Szilvási István (SE)
                   Barzó Pál (SZOTE)
Titkárok: Boncz Imre (POTE)
                Perczel Forintos Dóra (SE)
 

Szóljon hozzá!

(Kötelező.)

(Kötelező - nem jelenik meg.)

(Nem kötelező.)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>