Allergiaszezon a reklámpiacon

Az OTC hirdetési piac 2022 áprilisában

Az év negyedik hónapjában a gyógyszercégek kissé megkurtították a hirdetési büdzséket, de nagy különbségek voltak az egyes terápiás területek aktivitásának alakulása között. Beindultak az allergiagyógyszerek, lassítottak a probiotikumok és a vitaminok.

Áprilisban a hirdetők – listaáron számolva – 14 százalékkal kevesebb pénzt fordítottak az OTC termékek és étrend-kiegészítők reklámozására, mint a megelőző hónapban – derül ki a Kantar Hungary által gyűjtött adatokból. A tíz legtöbbet költő terápiás terület közül öt fokozta a reklámtevékenységét, közülük is kiemelkedik az allergia elleni készítményeké: 175 százalékkal több pénz ment ilyen termékek hirdetéseire, mint márciusban. Szintén figyelemre méltó, 86 százalékos a növekedés a vérkeringést javító szerek esetében.

Az élcsoport másik öt szegmense kisebb mértékben fogta vissza a költést, de köztük van az OTC kategória legjelentősebbje, a rangsort ezúttal is nagy fölénnyel vezető fájdalomcsillapítóké. A top 10-en kívül az átlagosnál jóval nagyobb mértékben, összességében 64 százalékkal esett vissza a reklámköltés. (1. ábra)

Az egyes médiatípusok közötti megoszlást nézve, túlsúlya miatt szinte teljes egészében a televízió felelős az OTC kategória költéseinek csökkenéséért. Ettől függetlenül a cégek a többi felületen is kevesebb pénzt fordítottak hirdetésre – míg a folyóiratok esetén a különbség minimális, a közterületi csatorna visszaesése jelentősnek mondható. (2. ábra)

Helycserék az élmezőnyben

A hirdetők első 10 helyezettjének mezőnye részben kicserélődött márciushoz képest. Kikerült a Wörwag Pharma, a Procter & Gamble, a Sandoz, valamint az Aflofarm, és a helyükre az Egis, a Richter, a Simply You és a Bioco lépett. Éppen az élbolyban azonban kevesebb a változás: a Béres és a Bayer helyet cserélt a 3-4. pozícióban, illetve a Berlin Chemie feljött a márciusban még a Stada által elfoglalt 5. helyre.

Bár valamelyest lefaragott a havi költségeiből, az élen továbbra is a Sanofi OTC üzletága, az Opella Healthcare áll, mégpedig nagy fölénnyel – listaáron számolva a vállalaté a teljes OTC kategória költéseinek egynegyede. Ugyancsak biztosan őrzi a második helyet a GlaxoSmithKline, amely már harmadik hónapja stabil reklámbüdzsével dolgozik, ezúttal is alig csökkentek a költései. (3. ábra)

Továbbra is vezet az Algoflex

Az Opella súlya a márkák áprilisi toplistáján is kiütközik, amennyiben hat termékkel képviselteti magát. Az előző hónapban is ugyanennyit delegált az első 10-be, de közülük csak négy azonos: most a Rhinospray és a Magne B6 helyett az Allegra és az Entero-Spa hirdetéseire fordított többet. A top 10 márka költése egyébként 12 százalékkal volt magasabb márciushoz képest, kiemelkedett az eddig is éllovas Algoflex a maga 25 százalékos növekedésével. Szintén sokkal többet költött a Bioco és a Cataflam, de van ellenpélda is: az Algopyrin reklámjára negyedével, a Normaflore-éra felével kevesebb pénz jutott, mint egy hónappal korábban. (4. ábra)

A kiemelt termékcsoport ezúttal az ízületi bántalmak elleni készítményeké. A Bioco aktivizálódása itt is látványos, a kiadása messze megelőzik a terápiás terület top 5 szereplőjének másik négy tagjáét. (5. ábra)

Módszertan

A Magyarországon több mint 30 éves Kantar reklámfigyelő szolgáltatása keretében 10 hagyományos és digitális médiaplatform hirdetéseit figyeli. A hirdetésekről rögzített adatok segítségével kiszámolható a listaáras médiaköltés, és az is megtudható, hogy a márkák milyen üzenetekkel célozzák meg a fogyasztókat. Az adatok előfizetőink számára legkönnyebben az AdScope és Adex szoftverekkel elemezhetők, de a megrendelők részére ad hoc adatlekéréseket és elemzéseket is nyújtunk. Az elemzések a teljes piacra, egy-egy iparágra, de akár egy adott hirdetőre vagy márkára is kérhetők. Nemzetközi hálózatunk révén pedig külföldi piacok adatai is elérhetők rajtunk keresztül.

További kapcsolat:
Czibulka Anna, Kantar Hungary, Media divízió
anna.czibulka@kantar.com
+36 (1) 302-1712

Megjelent a Marketingpirula 2022. júniusi számában.