Az önállóság is járható út

Mit akar a Füge?

A láncokhoz nem tartozó patikák hangját szeretné megszólaltatni a dunántúli gyógyszerészek által nemrég létrehozott új országos érdekképviseleti szervezet. Egyelőre alig több, mint tucatnyi tagjuk van, de belátható időn belül elérnék a százas nagyságrendet. Az egyesület két vezetőjét kérdeztük a céljaikról.

Tavaly ősszel tudtuk meg, hogy megalakult a Független Gyógyszertárak Egyesülete (Füge). A szervezet szerint az a patika nevezhető függetlennek, amelynek az üzemeltetője „szakmai és gazdasági döntéseit külső befolyástól mentesen hozza”, ilyen kötelezettségvállalásairól önállóan dönt. A név és az öndefiníció alapján világos, hogy az egyesület tagjai a patikahálózatokkal szemben határozzák meg magukat. Horváth János kőszegi és Lőrik Lambert bábolnai gyógyszerész, a Füge elnöke és elnökségi tagja ezt nem is tagadták, amikor az alapítás motivációiról érdeklődtünk.

Pharmacy sign on a residential building. Medicines are sold here.

„2019 őszén, egy szakmai rendezvényen, kollégákkal beszélgetve vetődött fel az egyesület megalakításának ötlete, mivel arra jutottunk, hogy a még mindig többséget alkotó független patikáknak nincs hangja, miközben a hálózati gyógyszertáraknak nagyon is van. Éppen szervezkedni kezdtünk volna, amikor kitört a járvány, ezután jó ideig se időnk, se lehetőségünk nem volt találkozókat tartani. Végül tavaly nyáron jutottunk el odáig, hogy a Semmelweis-napon megalapítottuk az egyesületet” – mondta Horváth János.

Kiegészítve a kamarát

A felvetésre, hogy a már működő érdekvédelmi szervezetek mellett miért van szükség egy újabbra, Lőrik Lambert úgy válaszolt: a már létező szervezeteknek mások a jogosítványaik vagy a céljaik, mint az övék. „A kamara céljaival, tevékenységével egyetértünk, többünk megyei kamarai vezetőségi tagként dolgozik. Az MGYK azonban köztestületként nem képviselhet úgy bizonyos részérdekeket, ahogy mi megtehetjük, hiszen a feladata a teljes szakma képviselete, helyzetbe hozása. Mi egyebek között a kisvállalkozások érdekeit szeretnénk képviselni, mintegy kiegészítve a kamara tevékenységét” – magyarázta.

Hozzátette, a hálózatokkal alapvetően nem lenne problémája, nem látja akadályát annak, hogy függetlenek és láncok jól megférjenek egymás mellett a piacon. Azonban úgy gondolja, hogy, „bizonyos gyógyszerészi kompetenciákat átadni a nagykereskedelmi láncoknak nagyon aggályos”.

Horváth János szerint sincs semmi baj azzal, ha valaki egy hálózat tagjaként akar érvényesülni, de „itt Nyugat-Magyarországon, Ausztria közelségében mi elég jól látjuk, hogy ez nem szükségszerű, még akkor sem, ha vannak, akik ezt szeretnék elhitetni a gyógyszerészekkel”. Úgy véli, fontos lenne tudatosítani a szakmai közvéleményben, hogy nem kell mindenkinek egy irányba mennie, vannak különböző utak; az önállóság az egyik.

Nem vagy egyedül

Alapvető küldetésüknek tehát azt tartják, hogy azok a kollégák, akik egyedül viszik a gyógyszertárat és mindenkitől azt hallják, hogy nincs más opció, csak a hálózatosodás, érezzék, hogy valójában nincsenek egyedül. „Tapasztalatból tudom, hogy nagy a nyomás, rengeteg megkeresés érkezik, nagy ígéretekkel, melyek betarthatóságáról nem vagyunk meggyőződve” – említette az egyesület elnöke.

Kérdésünkre, hogy a tevékenységbe beleférhet-e, például, beszerzési társulások szervezése, az alapítók nemmel feleltek, mondván, a céljuk kimondottan a politikai lobbitevékenység. „Ez nem azt jelenti, hogy az ilyen szervezkedésnek ne látnánk értelmét: mi épp azt mondjuk, hogy a vertikális integrációval akkor van gond, ha felülről lefelé szervezik, ellenben ha alulról fölfelé, tehát ha a patikák maguk fognak össze és alakítanak ki együttműködéseket, az jó dolog. De ez nem az egyesület feladata.”

Lassú építkezés

És mit takarna a lobbitevékenység? Az első lépés a kapcsolatfelvétel a megfelelő szereplőkkel, „dolgozunk rajta, de ez egy lassú folyamat, apránként kell építkezni” – mondta Horváth János. Tudják, hogy ez akkor lehet könnyebb, ha sokan lesznek: tizenhárman voltak az alapításkor, most tizenöten vannak, és szeretnék belátható időn belül elérni a százas nagyságrendet. A beágyazottságuk miatt a többség egyelőre dunántúli, de van már érdeklődés az ország másik feléről is.

Tisztában vannak azzal, hogy egy frissen alapított szakmai szervezetnek nem lesz könnyű dolga a politika mezején, de eszközeik azért vannak: tudnak a nyilvánossághoz fordulni, ha szükségesnek látják. „Szeretnénk elérni, hogy ha egy újságírónak a gyógyszerészettel kapcsolatos kérdése támad, akkor jusson eszébe a Füge. A gyengénk, hogy nincs mögöttünk egy sokmilliárdos tőkeerejű cég, viszont az országban mindenhol ott vagyunk, illetve leszünk. A kapcsolati hálónk sokat érhet”.

Megjelent a Pirulatrend 2022. februári számában.