Döbbent szegedi patikusok

Az SZTE új üzleti vállalkozása

Két új gyógyszertár nyílt Szegeden: a Centrál és a Régió egyaránt a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központja intézeti gyógyszertárának telephelyeként működik majd, a Déli Klinikaparkban, illetve a Tisza Lajos körúti szakrendelőben. A környékbeli patikák nagy csapásként élik meg az új konkurenciát.

„Nagyjából egy éve hallottam először pletykát a leendő új patikákról, akkor megkerestem az egyetem vezetését, informálisan tájékoztattak is, de érdemben egyeztetni nem tudtam, hivatalos értesítés sem érkezett. A kamara országos vezetésétől sem kaptam jobb tanácsot annál, hogy ez helyi ügy, az egyetemmel kell megoldani” – mondta a Pirulatrendnek Mód Péter, a közvetlenül a Régió Gyógyszertár épülete mellett lévő Kabay Patika tulajdonosa.

„A Kabay ötven évig a rendelő szerves részeként működött, egy időben egyenesen csak a közös átjárón keresztül volt megközelíthető. Aztán február végén minden egyeztetés nélkül befalazták az átjárót, a munkásokkal együtt érkező biztonsági őr a méltatlankodó 75 éves édesanyámnak azt mondta, »lehet kussolni«” – idézte fel Mód Péter.

123rf.com

A többi szegedi gyógyszerész nevében is kikérte magának, hogy az egyetem azt kommunikálja, a két új gyógyszertárral a cél a betegellátás javítása. „Mi például 12 gyógyszerésszel és 6 szakasszisztenssel hétköznap reggel 7-től este 9-ig vagyunk nyitva, az új konkurenciánk ehhez képest 8-tól 6-ig. A betegek tehát ezzel biztosan nem lesznek beljebb, mi pedig bizonyára változtatni kényszerülünk a szolgáltatásunkon. Ha az ügyeleti rendszer működtetésében részt vennének, az tényleg segítene a város betegellátásán, de nem hallottam, hogy az SZTE-nek lenne ilyen szándéka” – jegyezte meg.

Nincs távolságszabály

Mód Péter szerint a helyzet abszurditását mutatja, hogy a két épület egymás közvetlen szomszédja, a bejáratok között nincs több 50 méternél. Mivel az intézeti gyógyszertár új telephelyéről van szó, nem kell a távolságszabálynak megfelelnie, holott „nyilvánvalóan közforgalmúként működik majd, laboratóriuma sincsen”. Úgy véli, ez egy gazdasági vállalkozás, amit a klinikáról ide irányított betegforgalomra alapoznak majd. „Ezt nemcsak mi érezzük majd meg, hanem más szegedi patikák is” – jelentette ki.

Az SZTE nem tagadja, hogy üzleti vállalkozásról van szó. Fendler Judit kancellár március 21-én a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában azt mondta: amiből más piaci szereplők tudnak bevételt termelni, ott az egyetemnek is ezt kell tennie. Elárulta, hogy a gyógyszertárak kialakítása 100-110 millió forintba került, és az egyetem gazdasági vezetőjeként azt várja, hogy a befektetés egy év alatt megtérüljön. (Ez patikánként átlagosan havi több mint 4 milliós profitot jelentene.)

A nyereségesség eléréséért tesz is az egyetem. Lengyel Csaba, a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elnöke az orvostudományi kar honlapján is elérhető körlevelében kérte a betegellátó szervezeti egységek vezetőit, hogy az egyedi méltányossági gyógyszerkérelmek elindításakor a Centrál Patikát jelöljék meg gyógyszertárként, hogy visszajelzést tudjanak adni a kiváltott vényekről, „növelve a betegbiztonságot és a compliance-t”.

A Centráltól három sarokra lévő Boldogasszony Gyógyszertár tulajdonosa, Törökné Kormányos Irén érdeklődésünkre azt mondta, furcsának és nem túl etikusnak tartja, hogy ennyire rájuk nyitottak. „Valószínű, hogy nehéz lesz megélni, mert már most is nagyon necces” – állapította meg, hozzátéve, hogy nem ajánlaná már senkinek, hogy gyógyszerész legyen, mert „nincs semmi perspektíva”.

Fogyatkozó lakosság

Döbbenetesnek nevezte a történteket Herczegfalvi Csanád, a szintén nem messze elhelyezkedő Dóm Patika tulajdonosa. Azt mondta, semmi sem indokolná két új fiókgyógyszertár megnyitását, ugyanis a 2006-os patikaliberalizáció idején a szükségesnél több új patikát nyitottak Szegeden, és azóta csak csökkent a lakosság létszáma (168 ezerről 162 ezerre). Így most az egészségesnél akár hat-nyolc gyógyszertárral több van, összesen 44, ráadásul ezek között nagyon egyenlőtlen a gyógyszerforgalom eloszlása.

Szerinte több kisforgalmú, elsősorban családi kézben lévő patika kerülhet nehéz helyzetbe. Hozzátette, sokkal korrektebb lett volna az egyetem részéről, ha megvásárol két kedvezőtlen helyen lévő patikát – ilyet könnyen lehet találni –, és áthelyezi az ezt újabban megkönnyítő jogszabályok alapján.

Megkérdeztük az ügyről a Magyar Gyógyszerészi Kamara Csongrád-Csanád Megyei Szervezetét. Csapó Konrád elnök azt írta, az egyetem a nyitási szándékáról nem értesítette a megyei szervezetet, ezt a jogszabályok nem is írják elő. A megyei szervezetnek nincsen adata arról, hogy az új helyzet miként befolyásolhatja majd a helyi patikák jövedelmezőségét – írta Csapó Konrád.

Az SZTE sajtóosztályától szóban választ ígértek a kérdéseinkre, az azonban lapzártánkig nem érkezett meg.

Megjelent a Pirulatrend 2022. áprilisi számában.