Gyógyszer egy kattintásra

Gyógyszerek az internetről 1. rész

Az internet terjedése alapjaiban változtatta meg életmódunkat. De a gyógyszer-kereskedelmet vajon mennyire alakította át az online megoldások elterjedése, és milyen lehetőségek rejlenek a weben a patikák számára? Cikksorozatunk első részében a nemzetközi körképet vázoljuk fel.

Az e-kereskedelem súlya
A nemzetközi online kiskereskedelem mérete 2015-ben elérte az 1,55 billió dollárt, 2020-ra pedig 4 billió dollár fölötti értékre számítanak a szakértők. A legnagyobb piac 376 milliárd dollárral Kína, amelyet az Egyesült Államok, majd – nagyságrendi lemaradással – az Egyesült Királyság, Japán és Németország követ. A teljes európai e-kereskedelmi piac idén 281 milliárd dolláros, ezzel a 3000 milliárd euró feletti teljes kiskereskedelmi forgalom valamivel kevesebb mint egytizedét teszi ki. Az elkövetkező öt év során az elemzők 8,8 százalékos átlagos éves növekedésre számítanak,  miközben az online vásárlók lakosságon belüli aránya a jelenlegi 56-ról 68 százalékra bővül.

Minden a könyvekkel kezdődött
A webáruházak úttörői kezdetben könyvekkel kereskedtek, mivel azok viszonylag egyszerű, standard termékek: nem kell őket felpróbálni vagy megszagolni, könnyen szállíthatók és nem romlandók. Mára a legnagyobb és legdinamikusabb szegmens az elektronikai cikkeké, de folyamatosak a törekvések a frissáruk tömeges online értékesítésének megvalósítására is. Ami a személyi higiéniás készítmények és a gyógyszerek forgalmát illeti, az egyes európai országokban 2015-ben az arányuk a következőképpen alakult.


Látható, hogy ennek a termékkörnek nincs  kiemelt jelentősége az online piacon. Ennek oka lehet a bizalmi faktor, a szállítási idő és költség is. Mindemellett a nemzetközi tapasztalatok alapján folyamatos növekedésre számíthatunk az online gyógyszer-kereskedelem területén.

Webpatikák világa a tengeren túl
Az Egyesült Államokban 1998 óta robbanásszerűen terjedtek a gyógyszereket, köztük a vényköteles szereket kínáló weboldalak. A jogszerűen működő patikák kizárólag recept ellenében vállalják a vényköteles szerek újratöltését, és általában még a rendelô orvossal is konzultálnak a szer postázását megelőzően.
A gyógyszertárak vezetőségének országos szövetsége (NABP) 1999 tavasza óta végzi a jogszabályoknak megfelelő patikák tanúsítását, amit a weboldalakon a VIPPS (igazolt internetes gyógyszertári működést biztosító oldal) pecsét bizonyít. Emellett a szabálykövető gyógyszertárak választhatják a .pharmacy végzôdésű domén-neveket is.
Amerikában a receptre kapható gyógyszereknek sincs rögzített fogyasztói ára, így a webes vásárlás előnyei között a kényelem mellett megjelenik az ár-összehasonlítás lehetősége és az online kedvezmények is. Viszont ez számos visszaéléshez vezet, így a gyógyszerhamisítás elleni küzdelem és a lakosság ezzel kapcsolatos tájékoztatása folyamatos feladatot ró az érintett szervekre.
Kínában az online OTC-eladásokat mintegy 32 millió dollárra becsülték 2014-ben, de miután a vényköteles szerek webes terjesztését is lehetővé tették, a piacméret megötszöröződésére számítottak. Annak ellenére, hogy a teljes kínai e-kereskedelemnek csupán fél százalékát teszik ki a gyógyszerek, a nagy gyógyszergyárak e-kereskedelmi befektetései mellett a trendet meglovagoló a kínai online kereskedelmi óriás, az amerikai tőzsdén 25 milliárd dolláros befektetést gyűjtő Alibaba is megvásárolt egy egészségügyi termékek adatait összegyűjtő céget.

20977100 - pill advertisement with bursting blue background and white space

Európai sokszínűség
Az Európai Unióban a 2001/83/EC bizottsági irányelv értelmében lehetséges a gyógyszerek online forgalmazása. A közös jogszabály előírja, hogy
● a nemzeti szabályozó hatóság vezessen a weboldalán elérhető listát a regisztrált online gyógyszertárakról
● a tagállamok jogrendjébe épüljön be a közös webpatikai logó használatának előírása és azt valamennyi érintett gyógyszertár oldalán szerepeltessék
● a tagállamok folytassanak tájékoztató kampányokat a logóról, illetve az online elérhető illegális szerek veszélyeiről.
A tagállamoknak a közegészségügy érdekében jogában áll saját korlátozások bevezetése a gyógyszerek online kereskedelme területén.
Ennek, és a meglévő patikai tradíciók sokszínűségének köszönhetően az online gyógyszertárak szabályozása is vegyes képet mutat az Európai Unióban. Vényköteles szerek árusítása például csak Finnországban, Svédországban, Dániában, Hollandiában, Írországban, Portugáliában, az Egyesült Királyságban és Németországban engedélyezett. A gyakran felbukkanó tradicionális nézetek ellenére az online gyógyszervásárlás növekvő trendet mutat a német, a brit és a holland piacon. A Boots, a Lloyds, a Doc Morris vagy a Celesio már rutinosan szállítja ki postán vagy futárral az antibiotikumokat, szívgyógyszereket és vényköteles fájdalomcsillapítókat. A több országban is szolgáltató, havi 30 százalékos bővülést felmutató francia 1001 Pharmacies célja pedig az, hogy 2019-re félmilliárd eurós forgalmat érjen el.

(A magyar online gyógyszerpiac működését következő lapszámunkban járjuk körbe.)
Csillag Zoltán

Magyar gyógyszerész svéd tapasztalatokkal
A svéd modell gyakorlati működéséről a skandináv országban dolgozó Szabó A. Zsófia gyógyszerész számolt be:
„Egy tavalyi felmérés szerint a svéd gyógyszertári piac forgalmának 3 százalékát bonyolították internetes kereskedéssel, és az előrejelzések szerint 2021-re ez 10-15 százalékra nőhet. Gyakorlatilag minden nagyobb gyógyszertárlánc rendelkezik saját webpatikával is, amelyekben a teljes készlet elérhető lehet. Az internetes gyógyszertárak szabályozása hasonlóan szigorú, mint a fizikai valóságban működő társaiké: ugyanazok az engedélyek, a személyi feltételek, és ugyanazon az ellenőrzési folyamaton kell végig menni, mint a gyógyszertári expedíció esetében.
A központi digitális azonosító rendszer alapja a personnummer, azaz a személyi szám. Az azonosítást a bankok végzik egy BankID nevű rendszerrel, ami chipkártya-leolvasóval mûködik, de létezik mobil applikáció is. (A személyi igazolvány is chipkártya.) A svéd receptfelírási rendszer elektronikus alapú, a receptírási joggal rendelkezők egy központi adatbázisba töltik fel a receptjeiket. Papír alapú gyógyszerrendelés csak elvétve fordul elő, de van rá mód.
A kiváltandó receptek elkerülnek az e-gyógyszertárba, ami a cég központi raktárával van egy helyen, és ahol gyógyszerészek végzik az ellenőrzés egyes lépéseit, és ugyanúgy szignálják az adagolási etiketteket, mint a fizikai gyógyszertárban. Természetesen a gyógyszerész-ügyfél párbeszéd ez esetben elmarad, az ellenőrző szakember a recepten szereplő orvosi utasításra hagyatkozhat.
Emellett az ügyfeleknek lehetőségük van OTC és egyéb terméket is választani a patikacég teljes kínálatából. Amennyiben a csomag nem tartalmaz narkotikum besorolású vagy egyéb szigorú ellenőrzés alá eső gyógyszereket, illetve hűtendő árut, úgy lehetséges postai úton a posta lakcímhez legközelebb lévő csomagfelvételi pontjára, futárszolgálattal lakcímre, illetve a gyógyszertárlánc kiválasztott patikájába kérni a szállítást. Amennyiben kényesebb árukat is megrendelnek, úgy csak gyógyszertári csomagátvételre van lehetőség.
A tára mögül is érzékelhető a változás: a tavaly év eleji bevezetés óta növekvő mennyiségű csomagot adunk ki. A legtöbb internetes vevő a 20-50 éves korosztályból kerül ki, bár sok idősebb ember is lépést tart a technikával. Magas azok aránya, akik bár házhoz is rendelhetnék a csomagjukat, mert nincs korlátozó tényező, mégis a patikába kérik. Ez egyrészt megnyugtató, másrészt lehetőséget biztosít, hogy a vevő kiegészíthesse a megrendelését a gyógyszertárban, többletforgalmat generálva.”