Hatékony és kíméletes

A krónikus prosztatagyulladás kezelése

A jóindulatú prosztata megnagyobbodás (BPH) a férfiaknál általában 50 éves kortól észlelhető és az életkor növekedésével egyre gyakrabban fordul elő. A BPH az idősödő férfiak leggyakoribb megbetegedése, tulajdonképpen népbetegségnek számít. Az utóbbi két évtizedben azonban a világon a betegség kezelésére több új, alternatív sebészeti eljárást vezettek be.

A prosztata jóindulatú megnagyobbodása a férfiak körében is intim témának számít, amelyről legfeljebb csupán orvosukkal váltanak szót, velük is leginkább csak akkor, amikor a vizelési panaszaik súlyosbodnak. Pedig, hogy problémáikkal mennyire nincsenek egyedül, bizonyítja, hogy hazánkban évente mintegy 400 ezer beteg szorul orvosi kezelésre a prosztata okozta panaszok következtében. Az esetleges kezelésektől való félelem nem minden ok nélküli, hiszen a jelenleg ismert gyógyszeres terápia hatékonysága nem a legtökéletesebb, az alkalmazott radikálisabb műtéti beavatkozásoknak pedig egyike sem kockázatmentes, ráadásul egy sor kellemetlen mellékhatással járhat.

Az urológusoknak a makacs gyulladás kihívást jelent

Prosztatagyulladás a 3 hónapnál is tovább fennálló, ismeretlen okból vagy bakteriális fertőzés következtében létrejövő gyulladást jelenti, amelyhez többféle tünetegyüttes is társulhat:

  • Krónikus bakteriális prosztatitisz esetében  egyértelműen baktériumfertőzés okozza a panaszokat, amelyek fokozatosan válnak egyre rosszabbá, de akár hónapok is eltelhetnek, amíg sikerül kideríteni a fájdalom háttérében álló valódi okot.
  • A kisebb vagy nagyobb fájdalommal és általános diszkomfortérzettel járó kismedencei fájdalom szindróma esetében a tünetek hátterében nem mutatható ki kórokozó.

A krónikus prosztatitisz imént említett változatai akár fiatalabb korban is megjelenhetnek, enyhébb vagy súlyosabb gyulladásos panaszokkal jellemzően a 35-50 év közötti férfiaknál találkozhatunk. De abban az esetben is gyanakodhatunk, ha a kezdetben csekély fájdalom- és általános diszkomfort-érzet mellett a beteg az alábbi panaszokat is egyre fokozottabban tapasztalja:

  • többféle irányban, például a gáttájék, a herék, a húgyhólyag, illetve az alhas felé kisugárzó fájdalom,
  • gyakori vizelési inger,
  • a vizeléskor fokozottabban jelentkező fájdalom,
  • továbbá az esetek egy részében merevedési zavarok.

A krónikus prosztatagyulladások nem múló, „makacs” formának nevezett típusai komoly kihívást jelentenek az urológusok számára. A gyulladás gyakran évek óta fennáll, és mindezt az orvosok legjobb szándéka ellenére sem sikerül elmulasztani: gyakori, hogy a gyulladások a kombinált, hosszan tartó antiobiotikum-kezelést követően is újra visszatérnek, és a különféle gyulladáscsökkentők adása sem enyhíti a panaszokat a vártnak megfelelően.

Ha a gyógyszeres kezelés nem segít

BPH okozta panaszok az esetek jelentős részében gyógyszeresen jól kezelhetők. A súlyosabb, gyógyszeres kezelésre nem reagáló esetekben (mint pl. gyakori és sürgető esti vizelési inger, nehezen meginduló, illetve gyakran elakadó vizelet, a vizelés után hólyag telítettségének érzése nem szűnik meg – újabb vizelési inger lép fel, vagy a vizelés nehéz befejezése – az úgynevezett „utócsepegés” jelentkezése, stb.) azonban műtéti beavatkozás válik szükségessé, a prosztata adenoma eltávolítása.

A világon alkalmazott legújabb és legmodernebb gyógyítási módszerekkel elindult az úgynevezett hűtött prosztata termoterápia, azaz hűtéssel kombinált termoterápiás (termoablációs) prosztata kezelés.  A Transz Urethrálisan végzett Mikrohullámú Termoterápia (TUMT) során egy speciális Cooled Thermo Catheter-t vezetnek a húgycsőbe, majd mikrohullámú generátor termelte hő hatására a katéter körül a megbetegedett prosztataszövet elhal és később felszívódik (kilökődik). Ez egy minimálisan invazív beavatkozás, amely helyi érzéstelenítésben is elvégezhető, és azon betegek esetében is alkalmazható, akik a nagyobb műtéti beavatkozásra nem alkalmasak. A különböző tanulmányok eredményei alapján a TUMT kevés szövődménnyel járó, biztonságos és hatékony, minimál invazív módszer a jóindulatú prosztata hyperplásia kezelésére.

Hogyan zajlik mindez?

Az eljárás során helyileg érzéstelenítik a húgycsövet, majd egy speciális katétert vezetnek fel a péniszen keresztül a prosztatába. A katétert egy felfújható ballonnal rögzítik, majd a kezelés alatt a prosztata szövetét a katéter antennájából származó mikrohullámú sugárzással körülbelül 80 Celsius-fokra melegítik. Ennek hatására – a sejtekben lévő fehérjék kicsapódása miatt – elpusztulnak és idővel kilökődnek a gyulladt sejtek. A prosztata megpuhul, a mérete pedig egy kicsit csökken. A kezelés a páciensek 60-65 százalékánál 1-3 hónapon belül tartós tünetmentességet eredményez. A módszer biztonságosságát és hatékonyságát több nemzetközi tanulmány is alátámasztja.

Dr. Diószeghy Gábor urológus
Istenhegyi Klinika

A cikk a PirulaTrend 2020/2. számában jelent meg!