Mennyit ér egy emberi élet – ha az állam fizeti? Számok, keretek és döntések határozzák meg, ki kap kezelést és ki nem. A Szike új adásában Bidló Judittal és Molnár Márkkal beszélgettünk arról, hogyan árazzák be a gyógyulást.
Az orvostudomány sokkal több gyógyszert kínál az emberek bajaira, mint amennyit azok képesek megfizetni. Kinek az életét ésszerű, illetve erkölcsös meghosszabbítani, amikor az a közös kasszát terheli? Egyáltalán: mennyi pénzt ér meg egy-két hónap, vagy pár év életnyereség? A politika ezt a döntést hagyományosan az állami egészségbiztosítóhoz utalta, tavaly februárban pedig a különösen költséges esetek kezelésre, létrehozta az azóta gyakran kárhoztatott Batthyány-Strattmann Alapítványt. A Szike legújabb epizódjában Molnár Márk orvos-közgazdász és Bidló Judit helyettes államtitkár arról beszélt: a vita valójában nem arról szól, hogy létezik-e költségkorlát, hanem arról, hogy ki mondja ki a nemet, és ezt a döntést milyen alapon, és mennyire átláthatóan hozzák meg.
Ahogy Molnár Márk fogalmazott: „a vágyaink és a lehetőségeink között mindig van egy óriási űr”, és ezt az űrt valakinek ki kell töltenie döntésekkel. A probléma szemléltetésére arról beszélt, hogy Németországban becslése szerint egy főre évente 270–280 ezer forintnyi gyógyszertámogatás jut, Magyarországon viszont ennek töredéke, nagyságrendileg 60–80 ezer forint. Ebből szerinte egyenesen következik: ha egy magyar egészségpolitikai vezető azt állítja, hogy „minden hatásos gyógyszeres kezelés elérhető Magyarországon”, az „egészen biztosan nem lehet igaz”.
Danó Anna
Teljes cikk és forrás: Népszava